A forgalomban lévő autók között magas a céges autók száma, így nincs mit csodálkozni azon, hogy sokan céges kocsival indulnak el a családi nyaralásra. Különösen érdekes ez a külföldi utak esetében, ezért összeszedtük, hogy milyen előkészületek szükségesek ahhoz, hogy nyugodtan indulj el a nyári pihenésre.
Először is: az iratok
Érdemes időben gondolnod erre, hiszen egyes hivatalos iratok beszerzése több hétbe is kerülhet.
A következőket kell végig gondolnod, ellenőrizned és beszerezned:
- Érvényes személyi igazolvány/ útlevél a család minden tagja számára
- Ha csak az egyik szülő viszi külföldre a gyermeket, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot beszerezni a másik szülőtől, melyben rögzítik, hogy nem jogtalanul viszi külföldre a gyermeket.
- Ki fog vezetni? Mindenkinek érvényes a jogosítványa?
- Az autó forgalmi engedélyének érvényessége
- Egyes országokban a nemzetközi biztosítási zöldkártyára is szükséged lehet, néz utána, hogy mind a célországba, mind az odáig vezető úton kérhetik-e tőled.
- A céges üzemanyagkártyák általában csak belföldön érvényesek, mindenesetre tájékozódj a kártya külföldi használati feltételeiről.
- Ha céges vagy kölcsönautóval utazol külföldre – vagyis olyan gépkocsival, aminek nem te vagy az üzembentartója –, mindenképpen vigyél magaddal egy nyilatkozatot a gépjármű tulajdonosától, arra vonatkozóan, hogy használhatod az autót. A neten több helyen is találsz ehhez formanyomtatványt. Tudnod, kell, hogy vannak olyan országok, ahol nem elég a nyomatatott, aláírt nyilatkozat, hanem közjegyzői aláírás-hitelesítéssel rendelkező iratot kérnek. Ukrajna és Románia esetében számolj ezzel a tényezővel, de biztos, ami biztos, tudakozódj a célország előírásait illetően. A nyilatkozatokat érdemes két nyelven elkészíteni.
- A cégesautó használatát a nyaralás idejére néhány helyen kölcsönszerződéssel engedményezik a dolgozóknak, ezt is célszerű két nyelven is elkészíteni arra az esetre, ha a határon túl ellenőriznének minket.
Nézzük az autót!
Mivel a szervízekben is nyáron veszik ki szabadságukat az ott dolgozók, erre is érdemes időben gondolni. Járj utána, mikor esedékes a következő műszaki szerviz ellenőrizd, hogy rendben vannak-e a folyadékszintek (ablakmosó folyadék, olaj).
A különböző országokban eltérő a kötelező tartozék listája, vannak olyan európai országok, ahol például a kézi poroltó meglétét is ellenőrízhetik.
Ahány ház, annyi szokás
Tanulmányozd át a külföldi előírásokat a célországra, illetve azon országokra nézve is, melyek áthaladsz. Vannak közúti szabályok, melyek egyes országokban eltérőek, ne gyűjts be gyorshajtásért óriási bírságokat csak azért, mert tudod, mennyi a megengedett sebesség náluk.
Biztosítsd be magad
Reméljük, nem lesz rá szükséged, de nyugodtabb leszel, ha felkészülsz minden eshetőségre: járj utána, hogy az általa érinteni kívánt országban érvényes-e a kötelező felelősségbiztosításod. Hasznos lehet, ha a vakációt megelőzően beszerzel egy európai balesetbejelentő lapot. Ez a betétlap minden európai országban egyforma, így akárhol történne veled valamilyen baleset a kontinensen belül, ezt tudod használni. Járj utána annak is, hogy a céges autó assistance szoláltatása kiterjed-e a külföldi mentésekre is.
Jó nyaralást és balesetmentes közlekedést kívánunk!