A hazai vállalkozások számára új lehetőség nyílt az elektromos járművek beszerzésére, köszönhetően egy friss pályázati programnak, melynek keretösszege eléri a 30 milliárd forintot. Az állami támogatás segítségével a cégek tisztán elektromos gépjárművek megvásárlásához juthatnak vissza nem térítendő hozzájárulásként. A támogatás célja a fenntartható közlekedés előmozdítása és a környezetbarát járművek elterjesztése.
Az online felület már elérhető, és az első 24 órában már több mint ezren kezdték meg a pályázatok kitöltését, ami egyértelműen mutatja az intézkedés iránti nagy érdeklődést. Az új támogatási rendszer jelentősen mérsékli a hagyományos hajtású gépkocsik árelőnyét, így vonzóbbá és kifizetődőbbé teszi az elektromos járművek megvásárlását.
Fontos kiemelni, hogy a pályázat benyújtása elektronikusan történik, és a teljes folyamatot részletesen leírták az érdeklődők számára.
Mutatjuk a pályázattal kapcsolatban felmerülő legfontosabb kérdéseket és a válaszokat!
Kik pályázhatnak?
Támogatási kérelmet nyújthatnak be a felhívásra azok a magyarországi székhellyel vagy fiókteleppel és magyar adószámmal rendelkező gazdasági társaságok vagy egyéni vállalkozók, akik 2021. december 31. előtt alapították vállalkozásukat, és akiknek a legutolsó lezárt teljes üzleti év éves beszámoló szerinti nettó árbevétele meghaladja a projekt elszámolható költségét.
Továbbá, egyéni cég vagy egyéni vállalkozó kizárólag abban az esetben nyújthat be támogatási kérelmet, amennyiben a cégjegyzékében vagy az egyéni vállalkozói nyilvántartásában legkésőbb 2023. december 1-éig bejegyzésre került a Taxis személyszállítás (TEÁOR 4932) tevékenység.
A taxis személyszállítás tevékenységet folytató egyéni cégek vagy vállalkozók, kizárólag abban az esetben nyújthatnak be támogatási kérelmet, ha cégjegyzékükben vagy egyéni vállalkozói nyilvántartásukban legkésőbb 2023. december 1-jéig bejegyezték a Taxis személyszállítás (TEÁOR 4932) tevékenységet.
Az elektromos autó támogatás nem érhető el magánszemélyek számára. Ezen felül olyan vállalkozások nem nyújthatnak be támogatási kérelmet, amelyek tevékenységei között szerepel a Gépjárműkölcsönzés (TEÁOR 771) és/vagy a Gépjármű-kereskedelem (TEÁOR 451).
Hány járműre lehet pályázni egy vállalkozás esetében?
Ez a vállalkozás alkalmazotti létszámától függ. 9 alkalmazottig egy járműre, 10-49 alkalmazott között legfeljebb 5 járműre, 50-249 alkalmazott esetén maximum 10 járműre, míg 250 alkalmazottól akár 16 járműre is lehet pályázni.
Milyen összegre pályázhat egy vállalkozás?
A pályázók 2,8 millió és 64 millió forint közötti összeget igényelhetnek.
Milyen támogatásra számíthat egy járművásárló?
A támogatás mértéke a jármű típusától, teljesítményétől és akkumulátor kapacitásától függ, autónként 2,8-4 millió forint igényelhető.
Milyen időszakban nyújtható be a pályázat?
A pályázatokat 2024. február 5-től 2025. március 31-ig lehet benyújtani az ország egész területén.
Lehet-e korábban vásárolt járműre támogatást igényelni?
Igen, de a jármű forgalomba helyezésének dátuma nem lehet korábbi, mint 2023. december 9.
Meddig kell megvásárolni a járművet?
A jármű megvásárlására a projekt megkezdésétől maximum 20 hónap áll rendelkezésre, de a végső határidő 2026. április 30.
Mekkora a rendelkezésre álló támogatási keret?
A támogatási keretösszeg 30 milliárd forint. A teljes támogatási keret mintegy kétharmad része vidéki vállalkozások autóvásárlásaira fordítható. A területi alapú különített támogatási összegek az igények alapján átcsoportosíthatók.
Hogyan kell benyújtani a pályázatot?
A pályázatot elektronikusan kell benyújtani a www.palyazat.gov.hu oldalon, fokozott biztonságú elektronikus aláírással vagy azonosításra visszavezetett dokumentumhitelesítés szolgáltatással (AVDH).
Lehet-e lízingből finanszírozni a járművet?
Igen, de a járműnek legkésőbb 2026. április 30-ig a pályázó tulajdonába kell kerülnie és a nevén kell lennie.
Lehet-e használt járműre támogatást igényelni?
Nem, csak új járművek vásárlása támogatható. Ugyanakkor az EU szabályozás szerint új autónak minősül az az autó, amelynek az első forgalomba helyezése óta nem telt el 6 hónap ÉS 6000 km alatti a futásteljesítménye. A jármű forgalomba helyezésének dátuma nem lehet korábbi, mint 2023. december 9.
Milyen járművek vásárolhatók a támogatásból?
Kizárólag teljesen elektromos járművek vásárolhatók.
Kell-e matricával ellátni a járművet?
Igen, kötelező az e-mobilitás matrica.
Meddig kell megtartani a támogatott járművet?
A járművet a projekt befejezését követő 3 évig, vagyis csak 2027. december 31. után lehet eladni, addig nem adható bérbe, nem adható más használatába és nem vonható ki a forgalomból.
Kötelező-e CASCO biztosítást kötni a járműre?
Igen, teljes körű CASCO biztosítást kell kötni a támogatott járműre.
Milyen módon folyósítják a támogatást?
Az elszámolást követően a támogatást a projekt fizikai befejezésekor utófinanszírozással folyósítják.