A mostanában oly gyakori ködös napokon sokan panaszkodnak a ködlámpa helytelen alkalmazására. Bár a ködlámpa rossz látási viszonyoknál nagy segítség, de indokolatlan használat sokan kiborulnak a vakító fényszóróktól. A ködlámpára vonatkozó szabályok nem egyértelműek, gyakorlatilag mindenki úgy értelmezheti őket, ahogy akarja, ezért érdemes végig venni, hogy mire kell figyelni!
Kezdjük az alapokkal!
A KRESZ ennyit rögzít: “Tompított vagy távolsági fényszóró helyett vagy mellett ködfényszórót, továbbá hátsó helyzetjelző ködlámpát abban az esetben szabad használni, ha a látási viszonyok ezt indokolják.” Mindez nem azt jelenti, hogy ha esik a hó, az eső, vagy bármilyen mértékben köd van, akkor a ködlámpákat használni kell. Az indokolatlan használat ugyan nem sért szabályt, de zavarhatja a többi közlekedőt.
Jó, ha tudod, hogy melyik mire jó!
Látni:
Az első ködfényszóró funkciója az, hogy rossz látási viszonyok (köd, hóesés, felhőszakadás vagy porfelhők) esetén javítsa az úttest megvilágítását. Magasabb fényerejű, mint a tompított fényszóró és alacsonyabban van, az úttesthez közelebb helyezkedik el.
Látszani:
A hátsó ködlámpa (ködzárófény) arra szolgál, hogy korlátozott látási viszonyok között könnyebben észrevehető legyen hátulról az autó, jobban meg lehessen becsülni a távolságát és a sebességét. Erősebb fényű, mint a hátsó helyzetjelző, sőt sokszor még a féklámpánál is. Fontos információ, hogy gyakran a sofőr szemmagasságában van, épp ezért nagyon zavaró lehet pl. dugóban a mögöttünk araszoló számára.
Az örök vita: kötelező-e lakott területen is?
Nos, először is tisztázzuk: sehol sem kötelező használni. Azt, hogy mikor indokolt a ködlámpák használata, neked kell eldöntened. Ne cselekedj reflexből, és arra is ügyelj, hogy ne zavarj másokat a lámpáiddal. A hátsó ködlámpát érdemes kikapcsolni amikor a forgalom lelassul, hiszen, ha te jól látod az előtted haladót, akkor bizonyára a te autód is biztonságosan észlelhető ködlámpa nélkül is a mögötted haladó számára.
Tilos a használatuk:
- Normál látási viszonyok mellett.
- A KRESZ tiltja az álló helyzetben való használatot: “Álló járművön – a forgalmi okból megálló járművet kivéve – tompított fényszórót csak erős ködben vagy sűrű hóesésben szabad használni; távolsági fényszórót, ködfényszórót használni tilos.”
Inkább ne használd:
- Lassú haladás esetén, forgalmi dugóban.
- Lakott területen belül, hiszen a használata akkor indokolt, ha se közvilágítás, se természetes fény nincs.