• +36 20 933 3446

    Felügyeleti központ

  • +36 1 555 4400

    Ügyfélszolgálat

  • +36 1 920 6060

    Mobil support

  • HU | EN

    Nyelv

Ha azt gondolod, hogy az autógumik lecserélésével letudtad az autód télre való felkészítését, akkor mindenképpen olvasd el írásunkat – mutatjuk, mire kell még ügyelned, hogy műszaki hiba és baleset nélkül vészeld át a hideg évszakot!

1. Ellenőrizd a hűtőfolyadékot és az ablakmosót!

Nem csak a nyári melegben van szüksége az autónak a hűtésre, ráadásul elsősorban télen fog kiderülni, ha gond van a hűtőfolyadékkal. Ha nem elég alacsony a hűtőközeg dermedéspontja, akkor az erős mínuszokban a megfagyó folyadék szétrepesztheti a hűtőt, kilökheti a motorból a fagydugót. Az is komoly bajt okozhat, ha a rendszerben jégkása, kisebb fagyrög alakul ki, mert ilyenkor a hiányos keringés miatt a mínuszok ellenére is túlhevülhet a motor. Épp ezért ajánlott a hűtőfolyadék fagyáspontjának mérése refraktométerrel. Nem csak akkor kell cserélni a folyadékot, ha alacsony a fagyállósága, hanem akkor is, ha a hűtőfolyadék régi, mert az idővel savassá váló folyadék korrodálhatja a hűtőrendszert. Nem drága a csere, érdemes pár évente elvégeztetni.

Bajt okozhat az is, ha nem cseréled a fagy beállta előtt az ablakmosó folyadékot, mert az összefagyva a tartályát, a mosó szivattyúját és a spricniket is szétrepesztheti. Nem megoldás, hogy csak beletöltöd a tartályba a téli folyadékot! Először spricceld ki a nyári, nem fagyálló szélvédőmosót, majd miután feltöltötted a télivel, azt nyomd át a rendszeren. Ne ezen spórolj, hiába ritka nálunk a -25 fok, érdemes a legerősebb koncentrátumot választani, mert a csak enyhébb hőmérsékletre használatos szer a menetszéllel is hűtött szélvédőre spriccelve hamar jéggé válhat.

2. Láthatóság

Figyelj arra, hogy a téli ramaty fényviszonyok mellett is jól látható maradjon az autód. A hő, az UV sugárzás és az oxidáció következtében idővel a járművek műanyag fényszóró burái bemattulnak, elveszítik átlátszóságukat. Ez akár 70-80 százalékkal is csökkentheti a láthatóságot.

3. Az ablaktörlő

Kétévente érdemes a lapátokat cserélni, de akár gyakrabban is szükség lehet erre, hiszen ha csíkoz, nyikorog, maszatol, akkor a téli erős igénybevétel mellett nagy bajt okozhat. Erősebb hideg esetén érdemes a lapátokat hosszabb parkolás előtt, de főként este felhajtani, hogy ne fagyjanak az ablakra. Ha ez mégis megtörténne, akkor az odafagyott törlőt ne kapcsold be, mert a mozdíthatatlan lapátok akár a motort is leégethetik, de a gumilapátok biztosan károsodnak.

4. Védd a szélvédőt

Bőséges a választék. Megelőzheted a fagyást szélvédőtakaróval, de ha már lefagyott, akkor ezerféle jégkaparó közül válogathatsz. Van kesztyűs, kefével kombinált, elektromos, háromszög alakú, teleszkópos – a legjobb, ha műanyag élűt választasz, mert a fém élűek összekarcolhatják a szélvédőt.

Fontos az is, hogy ha kavicsfelverődésed van, ne várj tavaszig a javításával! A pici repedésekbe befolyó, majd megfagyó folyadék szét is repesztheti a szélvédődet.

5. Fránya pára

Tudtad, hogy a koszos üveg hamarabb párásodik? Épp ezért a szélvédőt belülről is takarítsd le! A klíma persze idővel megoldja a gondot, de amíg bemelegszik, kellemetlen perceket okozhat a párától átláthatatlan üveg. Ha menet közben is párásodik az ablak, akkor ellenőrizd, hogy nem hagytad-e bekapcsolva a belsőlevegő-keringetést. Állítólag jó szolgálatot tehet, ha valamilyen nagy nedvszívó képességű, szilikagél-bázisú kristályos anyagot (pl. macska almot) teszel vászonzsákban a szélvédő alá – segít a páramentesítésben.

 

6. Abroncsok és fék

Nem kell ragoznunk ezek fontosságát. Télen kiemelten fontos, hogy rendben legyenek a fékek. Ellenőrizd vagy ellenőriztesd a fékbetétek, a féktárcsa, a fékdob állapotát (kopottságát), és azt is, hogy megfelelő-e a fékfolyadék szintje.

A gumiabroncsok állapota szintén kardinális kérdés: a téli gumikon a kötelező minimális bordamélység 4 milliméter, ha ennél kopottabb a gumi, akkor nincs mese, cserélni kell őket.  A guminyomást a téli időszakban érdemes gyakrabban ellenőrizni és a megfelelő értékre beállítani. Ne dőlj be annak a tévhitnek, hogy télen a nagyobb tapadás érdekében a gyári értéknél alacsonyabb guminyomással kell közlekedni! Ettől nemcsak a az autó úttartása lesz rosszabb, hanem a fogyasztást is növeli. A gyári érték biztosítja a megfelelő tapadást az utakon és az előírt guminyomással a kátyúk ellen is jobban védve vagy.

7. Motormelegítés indulás előtt

Válaszd az arany középutat: nagy hidegben nem jó azonnal elindulni az autóval, de az 5-10 perces állva történő melegítés is túlzás. Egy kevés járatás nem árt (addig pont lekaparod a jeget), főként a turbós és az automataváltós kocsiknak, mert így mindenhova elér az olaj indulás előtt. Célszerű csak pár perc elteltével bekapcsolni a fűtést, mert így a motor könnyebben bemelegszik, ezáltal az az utastérbe is hamarabb érkezik meg a meleg.

A hosszabb alapjárati járatás többet árt, mint használ, mert egyrészt nem melegíti elég hatékonyan a motort, másrészt a befecskendezett üzemanyag lecsapódik a hengerfalon és lemossa a kenést adó olajat. Ráadásul ez a módszer rendkívül környezetszennyező!

8. Rozsdásodás

Télen a latyak miatt sokkal gyorsabban koszosodnak az autók, így vannak, akik az autómosást hanyagabbul kezelik, mint nyáron, hiszen pár napon belül úgyis újra koszos lesz a jármű. Ugyanakkor ebben az időszakban a mosás nem csak az esztétikát szolgálja, hanem fontos eleme a rozsda elleni védekezésnek is. Az utakról felcsapódó sós lé kikezdi a futómű fém- és gumielemeit, a karosszéria alsó részét és a lemezeket. A rendszeres tisztítás és a forró viaszos kezelés sokat tesz a karosszéria épségéért.

Ápolni kell a gumitömítéseket is, hiszen a rugalmassága az évek alatt fokozatosan csökken. Nem időigényes munka, szánj rá évente egyszer 10 percet és szilikonos ápolóanyaggal bekent ronggyal töröld át a gumikédereket.

9. Mi lesz az akkuval?

Télen különösen nehéz feladat hárul az akkumulátorokra, a hideg motorok beindítása nehezebb, ráadásul a hőmérséklet csökkenésével az akkumulátorok teljesítménye exponenciálisan csökken. Érdemes az aksit ellenőrizni, megtisztítani a korróziótól, kontaktspray-vel befújni, vagy zsírral/glicerinnel megkenni a sarukat. Amennyiben három évnél régebbi, akkor méresd meg a teljesítményét szakszervizben, hiszen nagyon nagy hidegben ugyanis 50 százalékkal is csökkenhet a teljesítménye.

10. Gumiszőnyeg

Talán nem gondolnád, de ennek az egyszerű tételnek is van az autó számára fontos funkciója. A gumiszőnyeg nem csak az autó kárpitját védi, hiszen, ha a kárpit elázik, akár az alattuk lévő lemezek is dunsztolódhatnak, belülről korrodálhatnak, ráadásul az állandó pára az elektronikáknak sem tesz jót.

  • FELIRATKOZOM A HÍRLEVÉLRE

    Olvasson autós híreket és érdekességeket a nagyvilágból!

    Regisztrálok

  • ×

    Közlemény

    Az Auto Securit Zrt. cégjegyzékszáma: (Cg.01-10-044381; székhelye: 1039 Budapest, Szentendrei út 407. szám) az általa nyújtott, GPS és GPRS technológián alapuló szolgáltatásai tekintetében alkalmazott Általános Szolgáltatási Feltételeinek (ÁSZF) az I. fejezet 12.1. pontjában foglaltakra figyelemmel az alábbi közleményt teszi közzé.

    Az Auto Securit Zrt. Általános Szolgáltatási Feltételeinek (ÁSZF) III. fejezet 3.1.2. pontja 2023. december hó 01. napi hatállyal módosításra került

    Budapest, 2023. december hó 01.

    Auto Securit Zrt.